Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. 12. 2005

Neděle 11.9., 16. den

 

ObrazekDneska se manželce nikam nechce a tak zůstáváme „doma“. No a protože mně se tady na pláž moc nechce, udělám dneska oběd. Manželka jde zatím s malou na městskou pláž, protože to maličké místečko přímo pod apartmánem, kde jsme trávili čas předloni, je obsazeno (vejdou se tam max. 4 lidi). Jo, zlaté zemětřesení…

 

Nijak jsem to nezmiňoval, ale už při odjezdu z Chalkidiki jsme se celkem dostali do fáze, kdy už se začínáme i těšit domů. Jsme sice se vším spokojeni, ale i tak. Mně osobně dneska vyléčila nějaká ta činnost spojená s přípravou oběda (manželka se taky přiznala, že na dovolené ráda něco dělá). Přece jenom – nejsme zvyklí na nečinnost. I z tohoto hlediska považuju 3 týdny za ideální – po 14 dnech by nám bylo pořád hodně líto, že už musíme domů.

 

ObrazekPo obědě jsme zašli ještě na bazén, který patří k hotelu, ten byl stejně jako předloni vzorně liduprázdný. Stejně jako předloni jsem ho přeměřoval a opět přemýšlel, co by to asi (finančně) obnášelo, pořídit si něco takového u baráku. No, zatím nám bude muset stačit ten nafukovací.

 

No a protože je dneska předpředposlední den, který hodláme plně trávit na Lefkadě, zajdeme ještě k moři pod apartmán (mikroplážička stále obsazena a tak za kameny vedle), já fotím zase ryby, nejdřív jen tak přes vodu (manželku jímá hrůza, protože „pancéřníčci“ se shlukují kolem zvířených míst, tedy i kolem jejich nohou), později se potápím a fotím další snímky s jednorázovým foťákem. Ryb je tu skutečně hodně a rovnou celá velká hejna.

 

Večer si (na dovolené teprve potřetí) pouštíme nějaký film na NB a zajímavým zpestřením je strašlivý tvor, který nám zostra vletěl do ložnice. Nejdříve jsem si myslel, že je to nějaký dezorientovaný netopýr, velikost by odpovídala. V první fázi ovšem na nějaké přemýšlení nebyl moc čas, protože tvor na nás neustále nalétával a do dneška nevím, jestli byl tak dezorientovaný, nebo útočný. Když si sedl, viděli jsme, že je to velké saranče. Na té fotce to tak není vidět, ale rozpětí křídel měl tááááákovéhle! Zápasil jsem s ním pomocí prostěradla, ale po určité době mi došlo, že takhle ho ven nedostanu. Pro všechny, které tento souboj ještě čeká, mám následující strategii: zhasnout, otevřít balkón a na balkóně pustit světlo. Saranče vyletělo za světlem (že by bylo geneticky modifikované a zkřížené s můrou?).

 

ObrazekJinak na Lefkadě je i dostatek jiného zvířectva, často jsou např. k vidění gekoni. Když jsme jednoho viděli u sporáku, já jsem radostně zvolal „jé, gekonek“ a utíkal pro foťák, zatímco manželka málem úlekem pustila talíř. Dodnes ji podezřívám, že mi ho vyplašila. Fotku s gekonkem tento rok nemám.

 

Před spaním jsem ještě pořídil záběr „Mun ouvr d bej“.

 

 

 

Pondělí 12.9., 17. den, Porto Katsiki

 

Na dnešek je dlouhodobě naplánován kozí přístav alias Porto Katsiki. Slovo katsika znám mimochodem z předloni z Lefkady, neboť tehdy mě manželka vytočila tím, že mě na polní cestě šlehala větvičkou a pořvávala „ela katsika, ela ela!“. Mimochodem, jako první jsme znali slovo EPIPLA a připadalo nám, že nábytek je v Řecku na každém rohu. Když říkám nám, myslím tím mně a Michala. Po cestě jsme se neustále jako žáčci vyptávali „a co je …“ a manželka už po nějaké době odmítala překládat. Ostatně první slova, která jsme znali, byla:

 

Stili (pes)

 

Ajalada (kráva)

 

Ghata (kočka)

 

Psari (ryba)

 

Melisa (včela)

 

Sfiga (vosa)

 

a další zvířátka.

 

ObrazekNa Porto Katsiki se jede úplně stejně jako na Egremni a Gialos, akorát že Porto Katsiki je nejjižněji, takže se tam odbočuje nejpozději. Po cestě se jako vždy kolem jižního masivu vyskytovala "oblačnost", ale na rozdíl od předchozích dnů se to tentokrát  bohužel nerozpadlo, a tak visel celý den nad Porto Katsiki... jakým eufemismem nazvat ten "smog" na obloze?

 

Asfaltka vede (bohužel) až skoro k pláži, ke které se schází po několika schodech. Už při příjezdu jsem opět pochopitelně pořizoval atraktivní záběry, v době našeho příjezdu tady shodou okolností připlula i loď. Porto Katsiki je údajně v TOP 5 (nanejvýš TOP 10) nejkrásnějších pláží světa, takže má odpovídající publicitu a návštěvnost. Proto jsme se tady vypravili v pondělí a doufali, že tady bude méně lidí. Četl jsem sice o lidech, kterým se to poštěstilo, ovšem my jsme tady asi byli přece jenom příliš brzy (co se sezóny týče).

 

ObrazekPláž je tady relativně malá a tak není moc kam se zašít. Jako vždy jsem pochopitelně požadoval únik co nejdále od schodů, ale protože manželka je nepoučitelná, tak jsem to dneska vzdal a zůstali jsme mezi šutrama někde uprostřed. Pláž se začala postupně zaplňovat, kolem nás taky lidí přibývalo a já jsem si postupně začal připadat jako někde na přehradě – všude okolo samí Češi! Jó, kdybysme šli až dozadu, nemuseli jsme (jsem) se cítit jako na koupáku.

 

Velkou zajímavostí je na Porto Katsiki díky uzavřenosti pláže a vysoké skále hned u moře hodně silná ozvěna, či spíše odraz zvuku od skály za zády. Takže vlny se tady hodně rozléhají a jdou slyšet spíš od skal než od moře – prostě Dolby Surround, akorát to mají špatně seštelované a ty zadní repráky nastavené moc hlasitě. Asi mně hodně lidí bude považovat za úchyla, ale mně to fakt připadalo trochu disharmonické – ten zvuk zezadu je silnější než zepředu, tedy od samotného zdroje. Mám přírodní zvuky strašně rád (pokud se nejedná o relaxační CD se samplovanými delfíny a jinými přirozenými soundy), ale tady to mělo chybku. Kdyby to bylo vychytané, jó to by byla dokonalost!

 

JObrazekinak jsme se vlastně (nepočítám-li úplně první den na Agia Paraskevi) ocitli poprvé na „zaplněné“ (zas tak hrozné to nebylo, ale ti lidi byli moc blízko) pláži a asi i to způsobilo, že jsem měl na Poro Katsiki názor „jednou stačilo“. Je fakt, že pokud bych věděl, že tam nebudou lidi a bude modrá obloha, celkem rád bych přijel ještě jednou.

 

Mimochodem, o Porto Katsiky podle mě platí, že nejlíp vypadá shora. Samozřejmě, že i my jsme to obligátně vyfotili ze všech lehce dostupných stran. No a na závěr jsme pochopili, že název kozí přístav asi nevzniknul náhodně. Čekal jsem, že ty kozy, které se šplhaly po (na můj vkus) příliš kolmých stěnách, se musí každou chvíli zřítit do moře, ale mají už evidentně trénink.

 

 

 

Úterý 13.9., 18. den, ještě jednou Egremni

 

ObrazekDneska máme poslední den plně strávený na Lefkadě, zítra ráno odjíždíme, a tak dneska ukončíme plážovou část dovolené. Možnosti jsou následující: buď Egremni, která se nám fakt líbila nejvíce, nebo Milos. Manželce se ale opět moc nechce cestovat a mně to taky nevadí, tak jedeme ještě jednou na Egremni. Za celou dovolenou jsme tak strávili jenom na 3 místech více než jeden den:

 

1. Agia Paraskevi, ale to bylo proto, protože byl začátek dovolené a bylo to nejvíc po ruce

 

2. plážička naproti Athosu na Sithonii, Chalkidiki

 

3. Egremni, Lefkada

 

Bod 2. a 3. současně představuje to nejlepší, co nám Řecko tento rok nabídlo.

 

ObrazekTentokrát teda parkujeme na parkovišti až dole u schodů, a pochopitelně, že dneska tady výběrčí je. Pokud se tady turnusy mění stejně jako ve Španělsku, tak je asi nejsilnějším dnem sobota, všichni chtějí všechno vidět, výběrčí je připraven. Ke konci týdne už všichni všechno viděli, výběrčí na to kašle. Nebo tam v pátek nebyl úplnou náhodou.

 

Jsa zcela nepoučitelný, fotím opět ve snaze ulovit konečně nějaký ten jiný záběr, i když ze schodů se mi to asi nepodaří.

 

Dneska už manželka věděla, do čeho jde, a tak opět šlapeme na jih, tedy co nejdál od schodů. Chtěl jsem sice ještě dál než minule, ale tak statečná manželka zase nebyla. Nakonec jsme byli rádi, protože na konci pláže později drze přistála loď s lenivými turisty (povětšinou opět Čechy), a tak bysme dopadli jako včera.

 

ObrazekVědom si poslední paparazziho příležitosti jsme došel až na konec pláže a fotil co se dalo. Později jsem s aquapackem fotil i z moře, a takhle jde myslím nejlíp zachytit ta modrost vody a snad se takhle dá i co nejvíce přiblížit pocit plavce na Lefkadě.

 

Koupali jsme se pochopitelně opět bez a za zmínku snad stojí jen ta drzá loď a lidi, kteří z ní kolem nás chodili na druhou stranu pláže (asi na exkurzi). Výrazněji nás zaujala jedině ženská, která nedokázala vypnout mozek (a možná ani hubu) ani na dovolené. A tak jsme při její cestě tam i zpátky měli možnost slyšet „ … jak vona Máňu mu to neřekla, a kdyby nebyla blbá, tak mu to řekne, ale to vona ne … “. Její společnice jen tiše naslouchala, asi to byla její role. Říkali jsme si, že ženská asi skoro ani nevnímá, že je u moře, a kdyby si doma nelepila na stěnu obrazovou tapetu, tak by ušetřila za dovolenou a ještě by s holkama vyřešila daleko víc problémů, ne jenom ten s Máňou.

 

 

 

V souvislosti s Čechy následuje Poznámka ke složení turistů na Lefkadě:

 

Už předloni jsme zaregistrovali, že našimi sousedy jsou:

 

1. Angličani (ti jsou údajně jakožto ostrovní národ ulítlí do ostrovů)

 

2. Italové (to mě trochu překvapilo, protože Italy bych spíše čekal v srpnu v době celoitalských dovolených).

 

Tento rok to bylo stejné, ovšem nově se objevily:

 

3. i hordy Čechů. Tak nevím, jestli je jich skutečně rok od roku více, nebo je to normální. I když – na Chalkidiki jsme skoro žádné nepotkali.

 

4. Řekové.

 

 

 

ObrazekZrovna s anglánama jsme při cestě zpátky stoupali po schodech a mně se konečně podařil jiný záběr z Egremni. Je sice moc hezký, ale nejde poznat, že je zrovna odsaď. Nevadí.

 

Večer se začínáme balit, abychom ráno vyjeli včas a já nemusel řádit v serpentinách Pindosu.

 

Taky jsem zašel zaplatit ubytování (180 €) a krátce pokecal s dcerou majitelů. Pochválil jsem její angličtinu s tím, že není obvyklé, aby Řekové mluvili takto dobře, ba dokonce s tak dobrým přízvukem. Ptal jsem se, jestli byla v Anglii a bylo mi řečeno, že několik let žila v LA. Zcela nediplomaticky jsem se opět neudržel a hned jí vykládal, že bych se v tak velkém městě asi zbláznil a vyptával se, jestli je pravda to, co tvrdí ten tlusťoch ve Fahrenheit 9/11, že totiž ten nápis HOLLYWOOD jde vidět jen tak dvakrát do roka a na nejdelší ulici města nejde vidět z jedné strany na druhou – obojí z důvodu trvale přítomného smogu. Tak je to prý pravda, ale ona prý žila bokem, takže měla jak výhody klidného bydlení, tak velkoměsta. To jsem jí pochválil.

 

ObrazekTaky jsem jí řekl, že ty jejich stránky na netu vypadají mnohem hůř než je skutečnost, že tam třeba vůbec nemají ten bazén a tak. Že mi to sice vůbec nevadí, právě naopak, protože aspoň tu není narváno, ale z hlediska jejich podnikání bych s tím já na jejich místě něco udělal, protože dneska každý hledá informace hlavně na netu. Tak prý ty stránky dělal její brácha a ten nemá teď tolik času, a kromě toho, je lepší, když realita předčí očekávání a ne naopak. No to má pravdu, ale s touhle filosofií jsou asi v oblasti cestovního ruchu dost osamocení. Na závěr jsem jim to tam strašně pochválil a rozloučil se. Dědu (tedy jejího otce) jsem tento rok viděl až dneska.

 

<<< Lefkada 1    Zpátky na východ >>>

 

 

Náhledy fotografií ze složky Porto Katsiki

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Создаю копии сайтов от 500 рублей за лендинг

(NeooFex, 21. 10. 2019 3:30)

Здесь вы можете заказать копию любого сайта под ключ, недорого и качественно, при этом не тратя свое время на различные программы и фриланс-сервисы.

Клонированию подлежат сайты как на конструкторах, так и на движках:
- Tilda (Тильда)
- Wix (Викс)
- Joomla (Джумла)
- Wordpress (Вордпресс)
- Bitrix (Битрикс)
и т.д.
телефон 8-996-725-20-75 звоните пишите viber watsapp
Копируются не только одностраничные сайты на подобии Landing Page, но и многостраничные. Создается полная копия сайта и настраиваются формы для отправки заявок и сообщений. Кроме того, подключается админка (админ панель), позволяющая редактировать код сайта, изменять текст, загружать изображения и документы.

Здесь вы получите весь комплекс услуг по копированию, разработке и продвижению сайта в Яндексе и Google.

Хотите узнать сколько стоит сделать копию сайта?
напишите нам
8-996-725-20-75 звоните пишите viber watsapp

-> Porto katsiky

(admin, 16. 10. 2006 11:43)

Mimo sezónu a den po bouřce to musel být úplně jiný zážitek. Taky jsem si dříve říkal, že na Lefkadu asi nic nemá, ale po letošním roce už to tak nevidím. Je i plno jiných míst, které nabízejí dokonalost. Je ale fakt, že na fotkách působí Lefkada díky tomu kontrastu modré s (téměř) bílou asi nejfotogeničtěji. Doporučil bych ale prozkoumat i jiná místa.

Porto katsiky

(Petr, 6. 10. 2006 15:58)

Je to nádherná pláž byl jsem tam mimo sezónu a den po bouřce. Nikde jinde se mi tak nelíbí jako na Lefkádě

re: fotky...

(Milda, 11. 8. 2006 9:18)

... o jen ja se zenou jsme jich udelali pres 2000, to co je na webu tak je vyber cca 450 fotek... na slideshow je to tak na 20 minut... ;)
Fotaky: Canon EOS 33, EOS 300D a E350D ... ;)
rek bych, ze jsme si tu dovcu opravdu uzivali... :)))

-> fotky

(admin, 27. 7. 2006 22:29)

Toš to je fotek! A tolik fotografů! Projezdili jste toho teda fakt hodně. Ale fotky nakonec jiné jsou, evidentně jste se jenom neváleli na plážích. Taky jste měli trochu lepší foťák...

fotky

(Milda, 27. 7. 2006 15:22)

.... slibil sem ty fotky, tak tady jsou:
http://milda.nc.cz/akce/lefkada/

-> Lefkada

(Milda, 20. 6. 2006 12:23)

No, v podstate ted nic v planu krome vikendovek nic nemame. SNad jen mozna trek v rak. Alpach nebo Taurech...
Pristi rok (uz to planujem delsi dobu) Sardinie, popripade Provence...
Lefkada je mala, bylo tam hezky, ale nejsem jako ty co se vraceji 6x na stejne misto... ;) uz by me to nebavilo a jen se valet na plazi neni nas styl.. ;)
fotkama se porad prohrabavame, az budou, tak poslem odkaz.. ;)
M.

-> po dovolene... ;)

(admin, 20. 6. 2006 8:09)

Tak vás vítáme zpátky ;-) To mně vždycky přišlo na dovolené před sezonou jako nejhorší - že se už pak není na co těšit. Chtělo by to ještě jednu po sezoně, co? Najezdili jste toho, vidím, dost, zažili skoro opuštěné pláže, tak doufám, že fotky budou stát taky za to :) A kam příští rok? Zase Lefkada?

po dovolene... ;)

(Milda, 15. 6. 2006 17:09)

Taxme se vratili... ;)
najezdili jsme 800 km (ja na motorce se zenou cca 700) a ten zbytek autem (kamaradi si pujcili male seicento na pul pobytu a pak skutr)... :)
Shrnu to: necekali jsme, ze je to tak hornaty ostrov!
Moc se nam tam libilo!!! Nejaky clovek rekl, ze uz tu byl po seste a ze ted bylo nejhorsi pocasi. 3x dopoledne prselo, ale pak to rozehnal vitr a prazilo slunicko!
My jsme hodne jezdili po horach a k mori prijeli az odpoledne, takze na Porto Katsiki bylo asi 15 lidi, na Egremni asi 6, na Gialo asi 8 (kam az jsme dohledli), na Skala Gialou jsme byli uplne sami, na Agiofili jsme prijeli v 15:00 takze tam bylo halda lidi, ale v 16 prijela lodka a spousta lidi odjela.
Upozornuju ze VSUDE jsme projeli autem a pak skutrem. To ze na motorce povazuju za samozrejme, pac jsem mel pucene ostrejsi enduro... ;) Na Agiofili jsme dojeli i se skutrem az k poslednim schodum k mori!.. ;)
Stredisko Vasiliki - ubytovani: studia Sofia. Nam to vyhovovalo, protoze jsme byli mobilni a na snidaji dojeli a bylo to v klidne casti.
Teplota more mi nijak nevadila, i kdyz obcas mi to pripadalo dost studene.. ;) ale po celem dni v uzkem sedle motorky to moji prdylce vubec nevadilo..;)
Doporucuju vsem!
my jsme si to uzili se vsim vsudy!!! .. ;)
doporucuju oktapodi ve winegards ... ;)
meli jsme kdejake recke jidlo, krome musaky mi chutnalo vsechno (nejsem moc pritel baklazanu a podobne zeleniny), dokonce mi chutnaly i cerstve smazene platky cukiny! A to tule zeleninu fakt nemusim!... ;) za to souvlaki, masove koule nebo jehneci na grilu, to je fakt mnamka... ;)
sem se trochu rozepsal.. ;)
az dame dohromady fotky, poslu odkaz!
jeste jednou: VSEM DOPORUCUJU AKTIVNE STRAVENOU DOVOLENOU NA LEFKADE!!! Nejlepe pred sezonou jako my, pac tam bylo pomerne malo turistu a jeste jsou zelene louky a kdeco kvete!.. ;)
Bye Milda

...

(admin, 31. 5. 2006 15:14)

Ať vám to vyjde! Voda nebude nic moc, ale mám zprávy, že je tam v klidu 30°C (i když dneska zrovna ne). Ale i tak bych hned letěl taky :o) A fotky pošli, schválně, jestli budou jiné ;->

...

(Milda, 31. 5. 2006 13:23)

Ahoj, diky za super cestopis... ;)
letime zitra... podle predpovedi pocasi nic moc, ale snad aspon nebude prset... :)
Az dorazime z5, tak poslem nejake fotky... ;)

-> Lefkáda

(admin, 28. 2. 2006 17:28)

Lefkada určitě stojí za návštěvu, takže si to užijte!

Lefkáda

(Tom, 26. 2. 2006 12:56)

Taky moc děkuju, za tyhle stránky. O Lefkádě jsem už slyšel, ale díky tomu co tady píšeš si každý může udělat ucelenější obraz. V podstatě mě to přesvědčilo přijed na Lefkádu a vidět všechno na vlastní oči ! :o) .
Mějte se krásně, Tom Havlíčkův Brod.

Re: Lefkáda

(admin, 5. 12. 2005 17:00)

ahoj ahoj diky diky

Lefkáda

(Leoš, 4. 12. 2005 21:37)

Ahojky moc tě zdravím :o) moc moc hezké :o)